PORTAL
                                   FORUM
                                ALBUM ZDJĘĆ
                             UŻYTKOWNICY
                          FAQ   BBCode
                       STATYSTYKI
                    DOWNLOAD

SZCZECINECKIE FORUM POMOCY

 

Forum Fundacji "Miłosierdzie i Wiedza"
i Dobrodziejów ze Szczecinka.
Anonse o różnych formach pomocy.
Marzenia.Praca.Hobby!

 Szukaj • Grupy • Rejestracja • Zaloguj
POWSTRZYMAJ PIJAKA ZA KIEROWNICĄ!
 Ogłoszenie 

Gościcie na stronach naszej FUNDACJI "MIŁOSIERDZIE I WIEDZA".

Te właśnie atrybuty Człowieczeństwa uznaliśmy za najważniejsze: Miłosierdzie /SERCE/ i Wiedzę /UMYSŁ/.

Niosąc pomoc ludziom w potrzebie ze Szczecinka /i nie tylko!/ wdrażamy w życie poniższe projekty pomocowe:

*. "KLUB WSPARCIA" - w naszej siedzibie prowadzimy od 2007 roku "Klub Wsparcia Koleżeńskiego"- finansowany przez pierwsze dwa lata ze środków unijnych, w ramach większego projektu, realizowanego na obszarze 4 powiatów województwa zachodniopomorskiego, pn. "Praca w posagu" - miejsce spotkań społeczników z osobami ubogimi, bezrobotnymi lub zagrożonymi wykluczeniem społecznym - poszukującymi porady jaką i gdzie można by znaleźć pomoc w rozwiązaniu ich rozlicznych problemów. W kolejnych latach realizujemy powyższe dzieło już własnym sumptem, dzięki m.in. dotacjom z Urzędu Miasta Szczecinka.
Naszym zadaniem jest prowadzenie działań na rzecz osób oraz rodzin wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym osób bezrobotnych lub poszukujących pracy poprzez zorganizowanie i prowadzenie profesjonalnej pomocy informacyjnej i edukacyjnej oraz kontynuację prowadzenia grupy środowiskowego wsparcia, czyli KW - w którym to miejscu nieodpłatnie świadczymy pomoc osobom potrzebującym poprzez umożliwienie im kontaktu z fachowcami służącymi pomocą przy pisaniu podać, CV, listów motywacyjnych, czy pomagającymi poczynić pierwsze kroki w obsłudze komputera lub - surfować w Internecie.
Polega to na udostępnianiu przez 6 godzin dziennie - od 12.00 do 18.00 - 4 razy w tygodniu (od wtorku do piątku) naszej sali na potrzeby spotkać osób poszukujących pomocy z ludźmi o w/w umiejętnościach.
Obok tego pomagamy naszym petentom w pozyskaniu potrzebnej im wiedzy poprzez umożliwienie im kontaktu z fachowcami z terenu całej Polski - za pośrednictwem Internetu.
* Poddziałania w ramach "KW":
- "SZCZECINECKI TELEFON MIŁOSIERDZIA": 697-755-214 - swoisty telefoniczno - internetowy bank informacji o szczodrości dobrodziejów - ofiarujących pomoc rzeczową lub w formie bezpłatnych usług osobom w potrzebie.
Pod tym numerem można dowiadywać się o używany sprzęt AGD,RTV, rehabilitacyjny lub meble do oddania za darmo, jak również zgłaszać swoje prośby i zapotrzebowania. (czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach : 10.00 -18.00)

- "SZCZECINECKIE FORUM POMOCY": www.dobrodzieje.org - na którym to forum osoby chcące pomóc drugiemu człowiekowi, jak i poszukujące pomocy mogą zamieszczać swoje ogłoszenia i informacje.
Można tutaj znaleźć wiadomości o różnych formach pomocy, ofertach pracy zamieszczanych w Internecie oraz samym zamieszczać informacje o swoich marzeniach i bolączkach, obok tego - anonse o kwalifikacjach i poszukiwaniu pracy, a wreszcie opisywać swoje pasje i zainteresowania.

2. PUNKT INFORMACYJNY RADY PROGRAMOWEJ ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH SZCZECINKA
której jesteśmy współtwórcami i członkami Prezydium - miejsce wymiany informacji i doświadczeń oraz poszukiwania obszarów wspólnych działań przez ngos z naszego miasta i powiatu szczecineckiego - mieści się w Centrum Organizacji Pozarządowych w Szczecinku, ul. W.Bartoszewskiego (dawna: 9 Maja) 12/12 - w siedzibie Fundacji / w godzinach: 12.00-18.00, od wtorku do piątku / oraz pod adresem naszego portalu:
www.organizacjeszczecinek.pl
Udzielamy tutaj przedstawicielom lokalnych NGOs oraz osobom zainteresowanym utworzeniem organizacji pozarządowej, czy podmiotu ES, informacji o aktualnych szkoleniach, konkursach, inicjatywach, czy ważnych sprawach dotyczących NGOs - z jednej strony, a z drugiej - informujemy lokalne środowisko o działaniach NGOs powiatu szczecineckiego.
Współuczestniczymy również w organizowaniu szkoleń i kursów, czy spotkań informacyjno - integracyjnych dla przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych.

OSOBY POTRZEBUJĄCE POMOCY, JAK I OSOBY - PRAWNE CZY PRYWATNE - CHCĄCE WESPRZEĆ MERYTORYCZNIE, SPRZĘTOWO, ITP DZIAŁALNOŚĆ NASZEJ FUNDACJI ZAPRASZAMY DO NASZEJ SIEDZIBY W SZCZECINKU, PRZY ULICY W. BARTOSZEWSKIEGO (DAWNA: 9-GO MAJA) 12 (DRUGIE PIĘTRO, POKóJ 12) OD WTORKU DO PIĄTKU W GODZINACH 12.00-18.00

TYM, KTóRZY ZECHCIELIBY WESPRZEĆ NAS FINANSOWO - POPRZEZ WPŁATY NA KONTO BANKOWE - PODAJEMY NASZE DANE ADRESOWE, NR KRS, REGON ORAZ NAZWĘ BANKU, W KTóRYM POSIADAMY KONTO ORAZ JEGO NUMER:
FUNDACJA "MIŁOSIERDZIE I WIEDZA",
UL.W. BARTOSZEWSKIEGO (DAWNA: 9-GO MAJA) 12/12,
78-401 SZCZECINEK 3
KRS:0000238111,
NIP: 6731787762,
REGON: 320077302

Nasz Bank: BAŁTYCKI BANK SPÓŁDZIELCZY,
PLAC SOWIŃSKIEGO 2, 78-400 SZCZECINEK
KONTO NR: 36 8566 1042 0500 6557 5004 0001
Z DOPISKIEM " NA DZIAŁALNOŚĆ STATUTOWĄ I KOSZTY Z TYM ZWIĄZANE"

ADRES NASZEJ STRONY INTERNETOWEJ:
dobrodzieje.org
KONTAKT Z NAMI:
TEL.:697 755 214
E-MAIL: fundacja_miw@o2.pl


Poprzedni temat :: Następny temat
Wydział Zdrowia informuje o wolnych środkach w wysokości 80
Autor Wiadomość

Alina

Dołączyła: 18 Kwi 2017
Posty: 33

Wysłany: 2017-07-27, 16:03   Wydział Zdrowia informuje o wolnych środkach w wysokości 80 [Cytuj]

Wydział Zdrowia informuje o wolnych środkach w wysokości 80 000 zł na realizację zadań publicznych o charakterze regionalnym na rzecz rodziny w ramach programu „Region dla Rodziny” we współpracy z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w zakresie ochrony, profilaktyki i promocji zdrowia.

Środki przeznaczone zostaną na dofinansowanie inicjatyw na rzecz rodzin, których celem będzie poprawa i ochrona zdrowia rodzin w naszym regionie poprzez wdrożenie działań profilaktycznych rozwijających kulturę zdrowotną m.in. poprzez promocję zdrowia i edukację zdrowotną. Działania objęte wsparciem finansowym powinny być skierowane do rodzin i mieć na celu propagowanie prozdrowotnych zachowań, a także zwiększenie świadomości i wiedzy na temat dostępności do podstawowej opieki zdrowotnej oraz specjalistycznych usług zdrowotnych.

Powyżej wskazana kwota jest przeznaczona na realizację zadań w trybie małego grantu, co oznacza, że realizacja zadania może nastąpić gdy spełnione są łącznie następujące warunki:

1) wysokość dofinansowania lub finansowania zadania publicznego nie przekracza kwoty 10 000 zł,

2) zadanie publiczne ma być realizowane w okresie nie dłuższym niż 90 dni,

3) zadanie będzie miało charakter regionalny,

4) inicjatywy musza odpowiadać priorytetom: poprawa i ochrona zdrowia rodzin.

Uwaga: Nie jest wymagany wkład własny.

Organizacja pozarządowa chcąc uzyskać dotację w trybie pozakonkursowym, zobowiązana jest złożyć do Urzędu ofertę realizacji zadania publicznego w terminie co najmniej 30 dni przed planowanym terminem realizacji zadania, na formularzu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracyi Polityki Społecznej z dnia 14 kwietnia 2016r. w sprawie uproszczonego wzoru oferty i uproszczonego wzoru sprawozdania z realizacji zadania publicznego.

Oferty należy składać w Kancelarii Ogólnej przy ul. Korsarzy 34 w Szczecinie lub w siedzibie Wydziału Zdrowia przy ul. Starzyńskiego 3-4 w Szczecinie (III piętro, pokój 337).

Informacje na temat zasad udzielania dotacji, zgodnie z trybami przewidzianymi w Ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2010 nr 234, poz. 1536 ze zm.), znajdą Państwo na stronie internetowej: www.bip.wzp.pl (Menu przedmiotowe – Dotacje - Zasady udzielania dotacji).

Dodatkowe informacje:

Aleksandra Borskowicz

Wydział Zdrowia

ul. Starzyńskiego 3-4

70-506 Szczecin

piętro III, pokój nr 343

tel. 91 44 16 209, 91 44 16 200

e-mail: aborskowicz@wzp.pl

Wersja do wydruku
_________________
Serdecznie pozdrawiam, Alina.
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 

andrzej.steffen


Dołączył: 20 Sie 2015
Posty: 263

Wysłany: 2017-08-03, 13:35   Jak stworzyć stronę internetową? [Cytuj]

Skrót CMS pochodzi od sformułowania „content management system”. Mowa o oprogramowaniu, które pozwala na stworzenie estetycznej i prostej w obsłudze strony internetowej. Wśród dostępnych na rynku CMS nie brakuje darmowych, lecz niezwykle dopracowanych rozwiązań. Przedstawiamy kilka z nich.
Wordpress – idealny do blogów

Według analiz opublikowanych przez serwis builtwith.com, najpopularniejszy na świecie CMS to Wordpress. Korzysta z niego aż 30% stron dostępnych w sieci. Najbliższy, darmowy konkurent może poszczycić się wynikiem na poziomie 7%. Fenomen Wordpressa to zasługa prostej obsługi oraz wysokiego stopnia kompatybilności z wieloma komplementarnymi rozwiązaniami na rynku, takimi jak systemy reklamowe czy oprogramowanie do pozycjonowania. Ponadto Wordpress dysponuje ogromną społecznością, która opracowała co najmniej 51 400 wtyczek dostępnych w oficjalnym serwisie. Na użytkowników czekają też tysiące darmowych motywów oraz ogromna baza poradników. Wordpress może pochwalić się oficjalną, polskojęzyczną stroną wsparcia. Oferuje ona nie tylko spolszczoną wersję CMS’a, lecz również dostęp do aktualności i forum dyskusyjnego. Dedykowanym zastosowaniem Wordpressa miało być tworzenie blogów publicystycznych. Jednakże nie brakuje entuzjastów wykorzystujących system do budowy rozbudowanych portali internetowych, a nawet sklepów. Instalacja systemu zajmuje zaledwie kilka minut i powinna być przejrzysta nawet dla początkujących.

Dodatkowe informacje: https://pl.wordpress.org/
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 

andrzej.steffen


Dołączył: 20 Sie 2015
Posty: 263

Wysłany: 2017-08-17, 15:28   Pracownia Orange-nabór wniosków [Cytuj]

10 sierpnia rozpoczął się nabór do programu społecznego Pracownie Orange, który zakłada i pomaga prowadzić multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach. Celem inicjatywy jest zapewnienie mieszkańcom lepszego dostępu do najnowszych technologii oraz tworzenie miejsc nowoczesnej edukacji i przestrzeni do wspólnych działań lokalnych społeczności. Program jest realizowany pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji.

O Pracownię Orange mogą ubiegać się zespoły, tzw. grupy inicjatywne, złożone z minimum trzech pełnoletnich osób, które wspólnie z lokalną instytucją lub organizacją przedstawią pomysły na wykorzystanie świetlicy z pożytkiem dla całej lokalnej społeczności.

Aby dołączyć do programu, należy znaleźć lokal, w którym Pracownia będzie mogła funkcjonować, a następnie, w terminie od 10 sierpnia do 8 września, wypełnić formularz dostępny na stronie www.pracownieorange.pl. Spośród nadesłanych wniosków Komisja wybierze 64 najciekawsze propozycje, a o ostatecznej lokalizacji 25 Pracowni zdecydują internauci w głosowaniu online.
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 

andrzej.steffen


Dołączył: 20 Sie 2015
Posty: 263

Wysłany: 2017-09-12, 14:43   Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych [Cytuj]

Państwo musi współdziałać z obywatelami, a obywatele muszą współdziałać z państwem. Nie możemy traktować państwa jako wroga – przekonywał natomiast Przemysław Jaśkiewicz z Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych Rzeczpospolitej, wskazując, że barierą przed takim pojmowaniem partnerstwa jest nieufność wobec państwa, a także niechęć do organizowania się, którą Jaśkiewicz powiązał z istnieniem „bezdusznych procedur”.

Podpisz deklarację VIII OFIP-u. Jedność w różnorodności

Częściowo wtórował mu Krzysztof Mazur, prezes Klubu Jagiellońskiego, który wskazywał, że nigdy nie czuł się częścią „trzeciego sektora” i nigdy nie definiował się poprzez używany w nim język i pojęcia. – To język, który dzieli rzeczywistość na to, co polityczne, co gospodarcze i co społeczne, ograniczając często przestrzeń społeczną do działalności charytatywnej – przekonywał. – Prowadzi to do sytuacji, w której jest jakieś mityczne państwo w pierwszym sektorze i jacyś mityczni obywatele w trzecim. W takiej perspektywie prędzej czy później dojdzie między nimi do antagonizmów.

Krytykował również przywiązanie części organizacji pozarządowych do pojęcia „społeczeństwa otwartego”. – Redukuje się ono do tego, że jeśli wyznajesz lewicowo-liberalną wizję człowieka i wspólnoty, to jesteś jego zwolennikiem, a jeśli masz bardziej konserwatywne spojrzenie, to jesteś jego wrogiem. Taki antagonistyczny język sprawiał, że nigdy nie czułem się dobrze w tych kategoriach. To ten język wypchnął mnie na margines – wskazywał Mazur. – Jeśli spojrzymy na poprzednie Ogólnopolskie Fora Inicjatyw Pozarządowych, to znajdziemy tam określoną grupę osób o wrażliwości lewicowo-liberalnej. A to, że my teraz też tu siedzimy, jest chyba wynikiem tylko tego, że w 2015 roku doszło do zmiany politycznej.
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 

andrzej.steffen


Dołączył: 20 Sie 2015
Posty: 263

Wysłany: 2017-09-20, 17:28   Warsztaty dziennikarsko-wizerunkowe [Cytuj]

PARTNERSTWO LOKALNIE WSPÓLNIE oraz lokalne media zapraszają szczecineckich społeczników do udziału w Projekcie „Zakręceni dla społeczności” – współpraca z mediami, promocja działań i budowa marki NGO...

„Zakręceni dla społeczności” to cykl 10 nieodpłatnych spotkań szkoleniowych zwiększających wiedzę i umiejętności współpracy z mediami oraz podnoszących skuteczność komunikowania o Waszych działaniach.Prowadzącymi będą wolontariusze specjaliści - czyli dziennikarze wszystkich lokalnych mediów (z prasy, radia, telewizji oraz internetowych portali informacyjnych) oraz specjaliści od budowania marki.Spotkania odbywają się zawsze we wtorek od 17.00 do 18.45 w Bibliotece Miejskiej. Każde z nich poprowadzi inny szczecinecki dziennikarz, lub specjalista od budowania wizerunku.

Kartę zgłoszeniową można wypełnić podczas spotkania. Nie ma obowiązku brania udziału we wszystkich spotkaniach, choć byłoby nam miło ????12 września - Czego potrzebują dziennikarze i media – czyli jak podjąć i kontynuować współpracę? – Marzena Góra – Dziennikarz „Dzień Dobry Szczecinek” oraz „Miasto z Wizją”,
19 września Jak mówić o organizacji – czyli przełóżmy statut i misję NGO/placówki/grupy na ludzki język - Mateusz Ludewicz – specjalista ds. promocji i kontaktów z mediami Urzędu Miasta Szczecinek, dziennikarz, były redaktor „Tygodnika Pilskiego”,
26 września - Strategiczna komunikacja i budowanie marki – czyli jak budować spójny wizerunek organizacji na zewnątrz– Monika Dołębska - Trener osobisty,
3 października - Notatka do prasy i zaproszenie na wydarzenie – czyli jak pisać? – dziennikarze Iszczecinek – Eliza Świtling i Marcin Szydlik,
10 października - Wywiad i artykuł prasowy – czyli jak opowiadać; czy możemy go „cenzurować”, jakie zdjęcia są „dobre” – Magdalena Szkudlarek – dziennikarz tygodnika Temat Szczecinek,
17 października - Jak prowadzić rozmowę z dziennikarzem, jak w radio i Tv mówić interesująco o trudnych sprawach – Ryszard Bańka – dziennikarz TV Zachód oraz PR Radio Koszalin,
24 października - Praktyczne aspekty pracy z kamerą i udzielania wywiadów dla TV (ubiór, postawa, gestykulacja – dziennikarz TV Gawex Patryk Pancewicz wraz z operatorem,
7 listopada - Ulotki, plakaty, memy oraz social media – zrób to sam - dla początkujących – Małgorzata Jabłońska oraz Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz,
14 listopada – Temat wypracujemy w ramach warsztatów - Rajmund Wełnic – redaktor stron szczecineckich w Głosie Koszalińskim.

Projekt „Zakręceni dla Społeczności” – współpraca z mediami, promocja NGO i działań społecznych jest realizowany w ramach PARTNERSTWA LOKALNEGO WSPÓLNIE. Projekt koordynujeMiejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczecinku.Pozdrawiam

PS. Lista uczestników wciąż otwarta, więc informacje o warsztatach można rozpowszechniaćAgnieszka Piskozub-Rynkiewicz

konsultant ds. animacji społecznej

tel. 94-37-280-09

logoMOPSzczecinek - Kopia

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

ul. Wiejska 4

78-400 Szczecinek

"

Źródło info: A. Piskozub-Rynkiewicz

MOPS
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 

andrzej.steffen


Dołączył: 20 Sie 2015
Posty: 263

Wysłany: 2017-09-26, 13:51   Konsultacje Programu Rewitalizacji Miasta [Cytuj]

Burmistrz Szczecinka zaprasza na spotkanie konsultacyjne dotyczące Lokalnego Programu Rewitalizacji dla naszego miasta. Odbędzie się ono 30 września (sobota) na placu koncertowym przy ul. Kołobrzeskiej w ramach imprezy targowej „Dary Lasu” organizowanej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w godzinach 12.00 – 19.00.

Celem spotkania jest poinformowanie wszystkich zainteresowanych mieszkańców tematyką Lokalnego Programu Rewitalizacji oraz zebranie opinii na temat występowania problemów społecznych, gospodarczych, środowiskowych, przestrzenno-funkcjonalnych i technicznych na terenie Szczecinka.

Uczestnicy spotkania będą mogli wypełnić ankietę oraz zgłosić uwagi dotyczące tzw. zasięgów przestrzennych obszarów zdegradowanych i obszaru rewitalizacji. Ma to na calu zdiagnozowanie występujących tam problemów. Od 2 października ankiety będą również dostępne w formie elektronicznej na stronie internetowej szczecinek.pl. Szczegółowa mapa wyznaczonego obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji dostępne są w załącznikach.

Wszelkie informacje dotyczące konsultacji społecznych można uzyskać mailowo: m.baginska@um.szczecinek.pl lub pod numerem telefonu 94 371 41 52.
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 

andrzej.steffen


Dołączył: 20 Sie 2015
Posty: 263

Wysłany: 2017-10-03, 14:52   Wolontariusz Roku 2017 [Cytuj]

Współpracujesz z wolontariuszami? Cenisz ich zaangażowanie? Chcesz pokazać innym ile wolontariat wnosi do Twojej organizacji, instytucji czy firmy? A może zwyczajnie chciałbyś publicznie podziękować wolontariuszowi? Jeżeli tak jest, to masz ku temu wyjątkową okazję.

Burmistrz Miasta Szczecinek zaprasza szczecineckie organizacje pozarządowe, instytucje i podmioty gospodarcze współpracujące z wolontariuszami do wzięcia udziału w Konkursie „Wolontariusz Roku 2017”.

Konkurs stanowi doskonałą okazję do podziękowania wolontariuszom za ich całoroczne zaangażowanie. Umożliwia również promocję i popularyzację postaw prospołecznych, interesujących akcji wolontarystycznych i działań organizatorów wolontariatu na przestrzeni ostatniego roku.

W tegorocznej edycji Kapituła Konkursu wyłoni 2 laureatów (ucznia i osobę dorosłą) oraz przyzna wyróżnienia wolontariuszom i organizatorom wolontariatu (organizacje pozarządowe, szkoły, instytucje, kościoły, związki wyznaniowe i podmioty gospodarcze organizujące wolontariat).

Każdy organizator wolontariatu może nominować do konkursu do 2 wolontariuszy a przy okazji również swoją organizację, instytucję czy firmę. Aby tego dokonać należy dla każdego wolontariusza wypełnić oddzielny formularz zgłoszeniowy, dołączyć do niego opis działalności wolontariusza oraz opis działalności „organizacji” zgłaszającej (opisy działalności powinny dotyczyć ostatnich 12 miesięcy).

Dodatkowo, za zgodą nominowanego wolontariusza, jego zgłoszenie weźmie udział w ogólnopolskim konkursie pn. „Barwy Wolontariatu” Ogólnopolskiego Centrum Wolontariatu. Na zgłoszenia czekamy do 31 października 2017 r. Można je złożyć osobiście w sekretariacie MOPS, przesłać na adres e-mail sekretariat@mops.szczecinek.pl, lub tradycyjną pocztą na adres MOPS Szczecinek, ul. Wiejska 4, 78-400 Szczecinek.

Laureatów konkursu poznamy 7 grudnia. Informacji w sprawie konkursu udziela Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz tel. (94) 37 280 09.
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 

andrzej.steffen


Dołączył: 20 Sie 2015
Posty: 263

Wysłany: 2017-10-17, 12:43   Bezpłatne szkolenia ZAFOS [Cytuj]

Zachodniopomorskie Forum Organizacji Socjalnych rozpoczęło realizację projektu pn. „Podnoszenie kompetencji przedstawicieli organizacji pozarządowych z województwa zachodniopomorskiego”. Bezpłatne zajęcia będą odbywały się do grudnia 2017r...

" Projekt jest skierowany do: a) członków, b) osoby zatrudnione na umowę o pracę bądź umowy cywilnoprawne lub c) wolontariuszy pracujących na rzecz – organizacji pozarządowych i jest realizowany w okresie od 01.06.2017r. do 31.08.2017r.Oferujemy bezpłane szkolenia z zakresu:
- Prawo pracy,
- Prawo gospodarcze,
- Ekonomia przedsiębiorstwa,
- Analiza finansowa.

w tym bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, materiały szkoleniowe oraz zwrot kosztów dojazdu.Szczegóły na stronie: zafos.pl
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 

andrzej.steffen


Dołączył: 20 Sie 2015
Posty: 263

Wysłany: 2017-11-15, 14:31   Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych [Cytuj]

Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej to młoda organizacja sieciowa. Jednak już w pierwszym roku swojego działania, dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury, zorganizowała duży Kongres. Rozmawiano na nim m.in. o wspólnocie i finansowaniu NGO.

„Głos szerokiej konserwatywnej części organizacji pozarządowych” to określenie, którego użyła Ilona Gosiewska, wiceprezes KIPR podczas otwarcia obrad, dla opisania środowiska odpowiedzialnego za organizację spotkania. Kongres odbył się w Warszawie 12 listopada 2017 r. Czy w związku z tak zarysowanym zbiorem organizacji podczas kongresu poruszane były jakieś szczególne tematy? Czy jego uczestnicy (nie paneliści) rekrutowali się wyłącznie z wybranych NGO?

Na pierwsze pytanie odpowiedź jest przecząca. Zestaw tematów był jak najbardziej standardowy i charakterystyczny dla podobnych ogólnosektorowych imprez, które radzą sobie bez specjalnych przymiotników, jak choćby największa z nich - OFIP. Z tym zastrzeżeniem, że ze względu na czas trwania konferencji skupiono się wyłącznie na najważniejszych zagadnieniach.

Co do uczestników, to pełną wiedzę na ten temat będą mieli prawdopodobnie tylko organizatorzy. Po udziale zaproszonych na spotkanie gości w debacie trudno coś wnioskować, udział ten bowiem był bardzo ograniczony, a pytania z sali były szczątkowym elementem dyskusji. Dominowali w niej paneliści (w mniejszym stopniu panelistki) – chociaż ci również nie mieli wystarczającej ilości czasu, żeby w pełni rozwinąć swoje tezy.
​Zych vs. Gliński. Wspólnota wykluczonych czy szersza?

– Chcemy, żeby podczas tego Kongresu wybrzmiał głos tych, którzy nie byli należycie słuchani – zadeklarował na początek Tymoteusz Zych, wiceprezes KIPR i członek zarządu Fundacji Ordo Iuris. – Chcemy podjąć tematy, których przez ostatnie 30 lat w należyty sposób i z należytą otwartością nie podejmowano – kontynuował.

Od Tymoteusza Zycha dowiedzieliśmy się, że pojęcie społeczeństwa obywatelskiego straciło swoje prawdziwe znaczenie m.in. dlatego, że stawiano je w opozycji do państwa. – Opacznie, wybiórczo i fragmentarycznie stosowaliśmy też dotychczas pojęcia wspólnoty, dialogu, otwartości. Wydaje się, że organizacje pozarządowe rozumieją na opak wszelkie najważniejsze dla nich wartości. Z wystąpienia Zycha wynika, że właściwe ich zrozumienie jest domeną, ale też zadaniem organizatorów Kongresu.

Na takie zainaugurowanie spotkania zareagował jego główny gość, wicepremier Piotr Gliński. Choć Minister Kultury należy do krytyków kształtu trzeciego sektora, mówił nadspodziewanie ciepło o społeczeństwie obywatelskim. Wskaźniki zaangażowania społecznego stawiają nas na szarym końcu w Europie. Gliński wskazał jednak na drzemiące w obywatelach zasoby serdeczności i zdolność do samoorganizacji, np. takie, które objawiły się podczas powodzi w 1997 r. Wydaje się, że profesor starał się też tonować wystąpienie członka zarządu Ordo Iuris.

– To bardzo dobrze, że mamy dziś ten Kongres, bo im więcej takich inicjatyw tym lepiej dla społeczeństwa obywatelskiego – zaczął profesor Gliński. – Organizacje pozarządowe to specyficzna jakość wspólnoty. Łącząca np. więzi formalne i nieformalne. Charakteryzująca się olbrzymim zróżnicowaniem i strukturalnym i aksjologicznym – tłumaczył wicepremier.

– Ja bym powiedział, że Kongres i Konfederacja (…) powinna starać się rozumieć, że społeczeństwo obywatelskie jest społeczeństwem otwartym (…) w sensie Popperowskim, zróżnicowanym kulturowo (...). Ja bym był bardziej otwarty, nie ograniczałbym tego typu inicjatyw tylko do konserwatywnych (…). Powinniśmy być bardziej elastyczni – namawiał Piotr Gliński.

Minister Gliński powtórzył jednak ocenę, która powszechna jest wśród organizacji zrzeszonych w Konfederacji, że były one odcinane od możliwości korzystania ze wsparcia.

– Jest prawdą, że cały szereg organizacji o zainteresowaniach bardziej centro-konserwatywnych, patriotycznych była, czy bywała wykluczana z dostępu do środków publicznych (...). To (obecne reformy związane z finansowaniem NGO, m.in. powstanie NIW) jest także wyjście naprzeciw temu problemowi, i naszą zasadą jest równy dostęp dla wszystkich, według kryteriów, które będą wspólnie ustalane.
Apel do rządu – reagujcie!

W tym samym panelu, nawiązując do jego tematu ("Organizacje pozarządowe w porządku wspólnot") Łukasz Domagała z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych zwrócił uwagę na wartość, która łączy wszystkie wymieniane podczas dyskusji wspólnoty: rodzinę, wspólnotę obywateli, lokalną, wspólnotę organizacji pozarządowych. Tą wartością jest miłość. „Więcej kochać i rozumieć” – przypominał hasło panelu prowadzonego przez Jakuba Wygnańskiego na wrześniowym OFIP-ie.

Domagała, wykorzystując deklaracje i przykłady Glińskiego, dotyczące tego, jak obecna władza troszczy się o organizacje pozarządowe, zaapelował o bardziej zdecydowane reakcje na sytuacje martwiące NGO. Wymienił pacyfikowanie ekologów broniących Puszczy Białowieskiej, wejście policji do lokali Centrum Praw Kobiet, zapowiedzi wprowadzenia zarządu komisarycznego do Obywateli RP, czy nękanie przez prokuraturę organizatorów manifestacji. Jak do tej pory z taką postulowaną reakcją spotkaliśmy się raz – kiedy rok temu media publiczne zaatakowały organizacje (np. Stowarzyszenie 61, Stocznię). Protestował wtedy Piotr Gliński, za co przedstawiciel OFOP podziękował mu podczas Kongresu.

– Tylko słabi politycy ingerują w społeczeństwo obywatelskie – podsumowywał Łukasz Domagała.
Czy politycy wciąż nie lubią pomocniczości?

W debacie na tym poziomie, z takimi uczestnikami i na taki temat, nie mogło zabraknąć przypomnienia o zasadzie pomocniczości. Bez niej trudno jest opisać miejsce organizacji w porządku wspólnot, czyli inaczej – miejsce organizacji w państwie. Zasadę przypomniał Tomasz Schimanek. Wskazywał przy tym na dwie rzeczy: że jest ona w praktyce niezbyt lubiana przez polityków, a także, że jej poszanowanie kłóci się z organizowaniem administracyjnego, centralnego wsparcia dla społeczeństwa obywatelskiego. Efekt może być odwrotny – te działania osłabiają pomocniczość. Tomasz Schimanek wyjaśniał, że nie zawsze korzystne jest zwiększenie puli rozdawanych pieniędzy publicznych. Skuteczniejsza może być poprawa regulacji, np. większe odpisy podatkowe (bardzo mocno pogląd ten wspierał w dalszej części spotkania Łukasz Pilitowski z Fundacji Court Watch Polska).

Z postawioną przez Schimanka tezą nie mógł zgodzić się Piotr Gliński. W opinii Ministra Kultury organizacje pozarządowe w Polsce są zbyt słabe, żeby państwo mogło pozostawić ich rozwój naturalnemu biegowi. Ponadto sektor zdominowany jest przez silnych i bardziej zaradnych. Wsparcie państwa trzeba skierować na wyrównanie szans organizacji, które radziły sobie do tej pory gorzej.
Wpływ – jedni go czują, inni wciąż pożądają

​Czy obywatele, społeczeństwo obywatelskie, organizacje pozarządowe mają wpływ na to, jak funkcjonuje państwo? Mogą mieć. Zapewniała o tym Joanna Krupska ze Związku Dużych Rodzin 3+. Tłumaczyła wręcz, że to doświadczenie wpływu ZWYKŁYCH OBYWATELI jest chyba jedną z ważniejszych rzeczy napędzających do działania w sektorze. Jednak jest to działanie kropli drążącej skałę. Praca na rzecz dużych rodzin wzięła się z poczucia ich całkowitego pominięcia przez system. Po kilkunastu latach starań mamy kartę dużej rodziny, oczekiwane wsparcie socjalne i regulacje w prawie pracy. Joanna Krupska oceniła, że Związek osiągnął niemal wszystko, co chciał, stając się przy tym dobrze działającą, rozbudowaną strukturą. Jako kluczową dla osiągnięcia takiego powodzenia wskazała zdolność do pokojowego rozwiązywania konfliktów.

Historię, która nie kończy się jeszcze tak efektownym happy endem, przedstawił Rafał Górski. Reprezentowana przez niego łódzka Fundacja INSPRO od lat pracuje intensywnie nad dwoma (między innymi) zagadnieniami: wzmocnieniem rad pracowników i wzmocnieniem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Górski nie ma takiego poczucia wpływu, jak jego przedmówczyni. Chociaż pomysły INSPRO, dotyczące dowartościowania projektów obywatelskich, zainteresowały ostatnio Kancelarię Prezydenta, to jednak nastąpiło to po długim i nieefektywnym okresie przedstawiania propozycji różnym gremiom, organom i ekipom. Mimo to ostatecznego efektu w sprawie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej nadal nie możemy być pewni. A co do rad pracowników, nie ma go wcale.
​Finansowanie nieuzależniające

​Przez całą konferencję przewijał się stały sektorowy temat finansowania organizacji. Szczególnie finansowania przez państwo. Paneliści krytycznie nastawieni do zastanej sytuacji (a takich była chyba większość) wspominali więc o grantozie i szkodliwej dominacji środków publicznych w budżecie sektora (stanowią one ok. 40% tego budżetu).

Nie wydaje się jednak, żeby uczestnikom debaty chodziło o zmniejszenie czy ograniczenie dostępu do środków publicznych. Postulaty są raczej odwrotne. Te środki miałyby jednak nie uzależniać, bo niezależność to konstytutywna cecha NGO. Takie oczekiwania wyrażała w swoim wystąpieniu Ilona Gosiewska z KIPR i Stowarzyszenia Odra-Niemen, a także Wojciech Starzyński, prezes Fundacji Rodzice Szkole. Ten ostatni mówił wręcz o tym, że państwo powinno być MECENASEM organizacji. Ale oczywiście przy zachowaniu ich niezależności.

Piotr Trudnowski z Klubu Jagiellońskiego wskazywał, że kłopot uzależniania przez środki to nie tylko przypadek środków publicznych. Inne rodzaje – środki od biznesu, zagraniczne – też powodują, że NGO od jednych działań się powstrzymają, a inne będą robić w interesie darczyńcy. W optyce Trudnowskiego nie ma więc finansowania bez wpływania, a metodą na osiągnięcie w tej sytuacji jakiejś niezależności jest dywersyfikacja. Redaktor jagiellonski24.pl wymusiłby ją nawet prawnie. Proponuje np. przepisy ograniczające możliwość korzystania ze środków publicznych organizacjom, w których budżetach dominują środki zagraniczne.
Konfederacja zaprasza

​Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczpospolitej (KIPR), organizator listopadowego spotkania, to stosunkowo młoda organizacja sieciowa. Związek stowarzyszeń udało się zarejestrować w lutym 2017 r., choć założyciele tłumaczą, że plany dotyczące powołania Kongresu mieli znacznie wcześniej. (– Idea powołania zrodziła się w 2015 r. – tłumaczył Marcin Pasierbski, Sekretarz KIPR). Dowiedzieliśmy się też, że wzajemna współpraca liderów Kongresu trwa od kilku lat. Do założycieli i liderów KIPR zaliczyć można m.in. Fundację Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, Stowarzyszenie Odra-Niemen, Fundację Służba Niepodległej, Stowarzyszenie Trzy Kropki.

Spotkanie w Warszawie było dla Konfederacji dobrą okazją, żeby namawiać kolejne NGO do wstąpienia w jej szeregi. W kuluarach udostępniono materiały dotyczące KIPR i deklaracje członkowskie. Można je też znaleźć na stronie kondederacji.


KIPR deklaruje, że podobny kongres ma być organizowany co roku


Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (wiadomosci.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię
4
5
Skomentuj
Tytuł (pole obowiązkowe)
Treść (pole obowiązkowe)
Podpis (pole obowiązkowe)
Adres e-mail
regulamin
KOMENTARZE
Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
współpraca z administracją

4
wersja do druku
poleć znajomemu
skomentuj
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 

andrzej.steffen


Dołączył: 20 Sie 2015
Posty: 263

Wysłany: 2017-11-16, 17:39   Projekty dla Seniorów [Cytuj]

W najbliższy poniedziałek, 20 listopada koszalińska Pracownia Pozarządowa organizuje w Szczecinku kilkugodzinne warsztaty z metodologii tworzenia projektów i zasad pozyskiwania środków na działalność organizacji..."Zaproszenie kierowane jest wyłącznie do organizacji działających na rzecz seniorów, z terenu województwa zachodniopomorskiego. Osoby uczestniczące w warsztatach muszą mieć ukończone 60 lat.Warsztaty odbędą się w Centrum Organizacji Pozarządowych w Szczecinku, ul. Bartoszewskiego 12, sala nr 11. Zaczynamy o godz. 10.00. Udział w warsztatach jest bezpłatny, osobom spoza Szczecinka zwracamy koszty dojazdu
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 

andrzej.steffen


Dołączył: 20 Sie 2015
Posty: 263

Wysłany: 2017-11-28, 15:28   Społecznik-podsumowanie [Cytuj]

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Pan Olgierd Geblewicz ma przyjemność zaprosić na Galę podsumowującą Program Społecznik. Uroczystość odbędzie się 11 grudnia br. o godzinie 14:30 w Operze na Zamku, przy ulicy Korsarzy 34 w Szczecinie. W tegorocznej edycji programu zrealizowano ponad 500 projektów dofinansowanych kwotą 1 500 000 złotych. Celem wydarzenia jest nagrodzenie najlepszych społeczników Pomorza Zachodniego, prezentacja projektów zrealizowanych w ramach Programu oraz rozstrzygnięcie konkursu na najlepiej wypromowaną inicjatywę oddolną. Ponadto pojawi się gość specjalny - Pan Szymon Hołownia. Zaproszenie jest ważne dla dwóch osób i zostanie wysłane do Państwa również drogą tradycyjną.
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
[ ODPOWIEDZ ]
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 SZCZECINECKIE FORUM POMOCY

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group  template created by szpak